Jerzy Kozłowski | Wielkopolska Konferencja Samorządowa „Jaki samorząd?”
16169
single,single-post,postid-16169,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.9.2,vc_responsive
 

Wielkopolska Konferencja Samorządowa „Jaki samorząd?”

niebieski(1)

27 Kwi Wielkopolska Konferencja Samorządowa „Jaki samorząd?”

ARB_5327
ARB_5271
ARB_5299
ARB_5219
ARB_5220
ARB_5229
ARB_5367
ARB_5254
ARB_5249
niebieski(1)

Dnia 25 kwietnia b. r. w Kaliszu odbyła się Wielkopolska Konferencja Samorządowa dotycząca przyszłości i rozwoju samorządu w najbliższych latach pt. „Jaki samorząd?” Konferencja odbyła się z inicjatywy posła Jerzego Kozłowskiego (Kukiz’15), z udziałem specjalistów do spraw samorządu. Pierwszym prelegentem był dr Stanisław Tyszka – Wicemarszałek Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, który wygłosił mowę pt. „Polska samorządna i obywatelska”. Następnie oddano głos dr hab. Grzegorzowi Górskiemu, prof. Kolegium Jegiellońskiego – Toruńskiej Szkoły Wyższej, który zwracał uwagę na istnienie dużej potrzeby przebudowy administracji publicznej w Polsce. Kolejne wystąpienie należało do posła Andrzeja Maciejewskiego – Przewodniczącego Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego, który omówił kwestie związane z samorządem terytorialnym w pracach sejmowej komisji. Jako ostatni głos zabrał Wojciech Dawid Jóźwiak, dyrektor biura poselskiego posła Jerzego Kozłowskiego, który przedstawił główne założenia projektu społecznego „Jaki samorząd?”. Wystąpienia prelegentów zostały uwieńczone dyskusją, w której mogli wziąć udział wszyscy uczestnicy spotkania.

Projekt społeczny „Jaki samorząd” ma służyć dobrym samorządowcom, zostanie uruchomiony pod koniec maja 2018 r. Dzięki temu projektowi chcemy pokazywać dobrych samorządowców, zaangażowanych w życie społeczne, w życie lokalne w swoich okręgach. Chcemy wspierać dobrych prezydentów, wójtów i burmistrzów. Jednocześnie chcemy pokazywać pojawiające się patologie w samorządzie, nepotyzm, przerost formy nad treścią. Projekt społeczny „Jaki samorząd” ma pomóc wyborcy w ocenie danego samorządowca. Kampanie wyborcze rządzą się chęcią zwycięstwa, a nie pokazują obiektywnego dorobku danego samorządowca: prezydenta, burmistrza, wójta, czy radnego. Projekt „Jaki samorząd” ma właśnie pomóc tym skromnym, rzetelnie pracującym samorządowcom, którzy koncentrują się na zadaniach, jakie mają do wykonania, nie zaś na tym, aby mówiono o nich na portalach społecznościowych. Dlatego też warto pytać nie kto powinien zostać prezydentem, burmistrzem, wójtem ale jaki powinien być ten prezydent i czego oczekujemy od radnych.

Podczas spotkania wielokrotnie podkreślano, że samorząd jest działaniem wspólnym, że im prostszy samorząd tym jest on bardziej skuteczny. Z dużym naciskiem podkreślano również to, że w samorządzie najważniejszy jest mieszkaniec danego miasta czy danej gminy, a władza powinna być dla obywateli, nie na odwrót. Obywatele są coraz bardziej świadomi politycznie, młodzież coraz częściej chce angażować się w inicjatywy społeczne i polityczne. W związku z tym obywatele coraz więcej oczekują od samorządowców. Przede wszystkim oczekują tego, że dany prezydent, burmistrz, wójt, czy radny będzie działał w interesie mieszkańców tego okręgu, którego jest reprezentantem, a więc osób, które go wybrały, nie zaś reprezentantem partii, z ramienia której startował w wyborach.